Vakfımızın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle düzenleyeceği “Türkiye Romanya Sinema Çalıştayı ve Türk Kültürü Haftası” etkinliği, Romanya Yazarlar ve Sinema Yönetmenleri Birliği (UARF) işbirliğinde, 02-04 Ekim 2017 tarihlerinde Romanya, Bükreş’te gerçekleştirilecektir.

 

Etkinlikle Bükreş’te yaşayan Romen sanatseverler, Türk kültürü ve sinemasının seçkin eserleri ile buluşacaktır. Bu kapsamında 10 adet Türk filminin gösterimi gerçekleşecektir. (Filmler:  Semih Kaplanoğlu “Yumurta, Süt, Bal”; Osman Sınav “Uzun Hikâye”; Nuri Bilge Ceylan “Bir Zamanlar Anadolu’da”; Derviş Zaim “Balık”; Faruk Hacıhafızoğlu “Kar Korsanları”; Metin Erksan “Yılanların Öcü”, Lütfi Ö. Akad “Gelin”; Kemal Uzun, Serdar Akar “Çanakkale Yolun Sonu”)

 

Etkinlikte ayrıca “Türk Sinemasının 100. Yılı Afiş Sergisi”, Türk ve Romen sinema sektörü temsilcilerinin katılımıyla bir çalıştay ve Türk müziği dinletisi de yer almaktadır.

 

Etkinlik; gerek Türk ve Romen sinemasına emek veren yapımcı ve yönetmenlerin işbirliğini arttırması, etkileşim içerisinde olabileceği bir zemine imkân vermesi, gerekse kültürümüzün uluslararası alanda tanıtımına ve ülkemizin turizm kültür ticaretine destek sağlaması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Yukarı Çık
Eskişehir Web Tasarım