01.07.2019

Vakfımız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Eskişehir Düşünce Okulu, Ahmet Hamdi TANPINAR’ın Beş Şehir kitabından yola çıkarak faaliyet çizelgesini oluşturduğu program kapsamında, İstanbul’dan sonra ikinci şehir olarak Bursa’yı ziyaret etti.

 

Bursa gezisi programını Emirsultan Külliyesi, Yeşil Camii ve Yeşil Türbe,   Orhan Gazi Camii (Ulu Camii), Somuncu Baba Evi ve Fırını/ Tarihi Bursa Evleri, Üftade Camii ve Türbesi, Tophane Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri ve Tophane Saat Kulesi ziyaretleri oluşturdu.

 

Gezi boyunca gençlerimizle bir arada bulunan sanat tarihçisi Habibe Çalışkan’ın verdiği bilgilerle gençler, daha önce Bursa hakkında gerçekleştirdikleri okuma ve çalışmaları görsel olarak pekiştirme imkânı buldu. Geziye Mütevelli Heyet üyemiz Sayın Mustafa Özçelik de katıldı.

 

"Bursa'ya birkaç defa gittim ve her defasında kendimi daha ilk adımda bir efsaneye çok benzeyen bir tarihin içinde buldum, zaman mefhumunu adeta kaybettim ve daima, bu şehre ilk defa giren ve onu yeni baştan bir Türk şehri olarak kuran dedelerimizin yaşayışlarındaki halis tarafa hayran oldum."

 

Ahmet Hamdi TANPINAR- Beş Şehir

 

Yukarı Çık
Eskişehir Web Tasarım