Mütevelli Heyeti Üyesi

1953 yılında Eskişehir’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. “AB Kültür Politikaları” üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. 1975 yılından itibaren Kültür Bakanlığı, TRT İstanbul Televizyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1978’de bir yıl süreyle İngiltere’de gazetecilik yapmıştır. 1979’da arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Yeryüzü Yayınları’nın yöneticiliğini gerçekleştirmiştir. 1983’te Yazıevi Grafik Tasarım Ajansı’nı kurmuş ve yönetmiştir. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda fotoğraf sergisi açmıştır. 1988’de Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Yayıncısı Ödülü'nü almıştır. 1991’de Bosna Enformasyon Merkezi’ni kurmuş ve yönetmiştir.


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde Edebiyat Direktörlüğü yapmıştır. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projesini hazırlamıştır. Halen TİMAŞ Yayınevi’nde Genel Yayın Danışmanı olarak çalışmaktadır.

 

Ahmet Kot, Vakfımızın kuruluşundan bu yana Mütevelli Heyeti üyeliği görevini sürdürmektedir.Yayınlanmış 2 şiir kitabı ve çok sayıda çevirisi var.