Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Emine Nur Özkan-Günay, 13 Ağustos 1962 de Eskişehir’de doğdu. Baba adı Yusuf Cemal, anne adı Nurcan’dır.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans derecesini aldı. Amerika’da Vanderbilt Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora derecesini aldı. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Günay, bu görevini 2015 yılına kadar devam etti. 2014 Kasım’da Başbakan Ekonomi Başdanışmanı olarak atandı.

 

2006 yılında Uluslararası İktisat ve Kalkınma İktisadı alanında doçentliğini, 2013 yılında profesörlüğünü aldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi  İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezini kurdu ve 2015 yılına kadar kurucu müdürü olarak görev yaptı. 2007-2011 yılları arasında TÜBİTAK Sosyal Bilimler Grup Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2008-2012 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler Tematik alanında ülke delegesi olarak Türkiye’yi temsil etti. Yurtdışında akademik dergilerinde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri yer almaktadır. Günay’ın araştırma alanları arasında; sektörel etkinlik analizleri ve Türk bankacılık sektörü; yükselen piyasalar ve uluslararası finansal sistem; Avrupa Birliği; KOBİ’ler; inovasyon ve bilgi odaklı ekonomi; kapsayıcı büyüme; sürdürülebilir kalkınma yer almaktadır.  

 

26. ve 27. Dönem AK Parti Eskişehir Milletvekili olan Prof. Günay, 26. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Divan Üyesi, ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi olarak görev yapmış, 27. Dönemde ise TBMM Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Türk Dünyası Vakfı 8. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda Vakıf Mütevelli Heyeti’ne seçilmiştir.

 

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Günay, evli ve 2 çocuk annesidir.